USG w ciąży w 17 tygodniu ciąży

Jestem w siedemnastym tyg. ciąży. Ostatnie USG miałam robione w 12 tyg., gdyż ginekolog powiedziała, że nie ma potrzeby go wykonywać przed 20 tyg., bo może to narazić dziecko na niepotrzebne promieniowanie.
W 15 tyg. wykonała jedynie badanie ogólne na fotelu, sprawdziła umieszczenie macicy i rozpulchnienie narządu. Powiedziała, że wszystko jest w porządku.
Czy mogę polegać na jej słowach bez wykonania USG? Denerwuję się przez to, że coś może być nie tak (nie widziałam maluszka na ekranie). Czuję się dobrze, nie mam bólów, jedynie czasem pobolewa mnie podbrzusze i często oddaję mocz. Czy mogę (powinnam) domagać się USG w 18 tyg.(następna wizyta)?

Witam!

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, USG należy wykonać obowiązkowo 3 razy: między 11 a 14 tygodniem ciąży, między 18 a 22 tc oraz między 28 a 32tc.
USG wykonuje się za pomocą ultradźwięków, które nie są szkodliwe dla płodu. Nie ma jednak potrzeby częstszych badań, niż te wymienione powyżej. Są one wystarczające do oceny rozwoju dziecka w kluczowych momentach.

Podczas pozostałych wizyt wystarczające jest badanie ginekologiczne (które też nie jest konieczne przy każdej kontroli w czasie ciąży).
Powinna Pani zaufać swojemu lekarzowi.

Więcej informacji na temat USG w czasie ciąży znajdzie Pani na stronie: http://parenting.pl/portal/usg-w-ciazy