Ustalenie dni płodnych na podstawie długości cyklu

Witam! Mój problem polega na trudnościach z zajściem w ciążę. Mam 24 lata i okres (wydaje mi się, że nieregularny) moje obserwacje z ostatnich 3 miesięcy. 1 dzień okresu w grudniu 14.12.2012, w styczniu 9.01.2013, teraz w lutym 4.02.2013. chciałabym prosić o pomoc w określeniu dni (dnia) płodnych i momentu, który jest najbardziej prawdopodobny. Ewentualnie leków, które pomogłyby mi przyspieszyć i wzmocnić ten proces. Bardzo zależy mi na czasie, chcielibyśmy z narzeczonym postarać się o to w tym lub przyszłym miesiącu. Nie cierpię na żadne choroby. Alkohol i papierosy raczej sporadycznie, zdrowo się odżywiam. "Sprawy" ginekologiczne również w normie, jedynie mam niewielką niedoczynność tarczycy. Czy jest to dużą przeszkodą do ciąży? Bardzo proszę o pomoc. Olga

Witam serdecznie! Ustalenie dni płodnych na podstawie długości cyklu możliwe jest dopiero po dłuższym czasie ich obserwacji. Pani podała zaledwie terminy 3 ostatnich miesiączek, a tym samym dwóch cykli. Na podstawie podanych informacji wynika, iż dwa ostatnie cykle były regularne i trwały 27 dni. Przy założeniu, że miesiączkuje Pani regularnie od dłuższego czasu, dni płodne przypadają na 7-16 dzień cyklu, przy czym owulacja przypada na 13 dzień cyklu. Przyjmuje się, że największa płodność występuje na 2 dni przed nią, czyli w tym miesiącu na 17 lutego. Proszę jednak pamiętać, że proces zapłodnienia jest skomplikowany i wymaga jednoczesnego wystąpienia wielu czynników sprzyjających. Zaplanowanie ciąży jest wbrew pozorom bardzo trudne. Mimo wszystko życze wszystkiego dobrego. Pozdrawiam