Ustalenie prawo- lub leworęczności u 2-latka

Mam 2 letniego synka. Czy moze byc leworęczny?? Kopie piłke prawą nogą, wita sie prawą ręką, pisze i je prawą ręką lecz czasami na chwilke przekłada do lewej. natomiast na dworze w piaskownicy grabki i łopaty trzyma tylko lewą reką. Mówię mu daj do prawej, nawet sam mówi to jest prawa rączka a to lewa. I na chwilke trzyma w prawej a za pare sekund znów daj do lewej. Jak dlugo potrwa taki stan, kiedy będe wiedziala czy syn jest prawo lub lewo reczny??? Dziękuje za odpowiedz.

Witam serdecznie,

ustalenie lateralizacji (czyli stronność) przebiega między 3 a 6 rokiem życia. Także pani synek ma jeszcze czas. Lateralizacja powinna być ostatecznie ustalona przed pójściem dziecka do szkoły, aby uniknąć problemów w nauce. Proszę obserwować synka, ponieważ dzieci 4-letnie z nieustaloną lateralizacją lub skrzyżowaną (np. lewe-oko, prawa-ręka, lewa-noga, lewe-ucho) wymaga ćwiczeń stymulujących.

Pozdrawiam,
Marlena Kwiatkowska

Lateralizacja u dzieci kształtuje się do siódmego roku życia. Syn jest w takim wieku, że jeszcze ma prawo przekładać różne przedmioty, oczywiscie trzeba to obserwować. Jezeli bedzie Pani bardzo zaniepokojona zapraszam na jednorazowe konsultacje do mojego gabinetu w Katowicach. kontakt na mojej stronie www.karliklogopedia.pl