Ustalenie typu cukrzycy na oddziale diabetologicznym

Witam, Mam skierowanie do szpitala, na oddział diabetologii z pododdziałem endykrynologii. W skierowaniu wpisana rozpoznana cukrzyca( od 10 lat) i podejrzenie zespołu Cushinga.Mam 30 lat.Lekarze nie są pewni, jaki to typ cukrzycy. 1. Jak długo trwa taka diagnostyka, czy to kwestia kilku dni pobytu w szpitalu? 2. Jakie badania mnie czekają, aby ustalić typ cukrzycy? 3. Jakie badania są przeprowadzane w podejrzeniu zespołu Cushinga?Czy możliwe, że zlecą mi rownież badanie ginekologiczne?

Lek. Tomasz Budlewski

Badania początkowo mogą wyglądać na podstawie badań z krwi: oznaczenie odpowiednich przeciwciał, peptydu C, poziomu insuliny, ewentualnie dalej badania genetyczne. Co do zespołu Cushinga najpierw oznaczenie ACTH, test z CRH lub deksametazonem oraz następnie ewentualnie dalsze badania obrazowe TK/MR nadnerczy; MR przysadki. Co do badania ginekologicznego sądzę, że nie chyba że jakieś dodatkowe objawy.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli