Ustanie miesiączki, ale co z resztą?

Witam. Mój problem jest dość nietypowy. Mam 16 lat, 172 cm wzrostu i ważę 58 kg. Jeszcze 7 miesięcy temu ważyłam 71 kg. Od zawsze mi to dokuczało w szkole i moim ukochanym sporcie - jeździe konnej. Nie chcę chudnąć dalej, tylko utrzymać swoją wagę. Pilnuję tylko, aby zdrowo się odżywiać i nie powrócić do starej wagi. Nie załamuje mnie fakt, że ostatnimi czasy przytyłam 1-2 kg. Staram się urozmaicać posiłki i uważam na kalorie, ale wszystko - bez przesady. Niestety, mam mały problem. Od 6 miesięcy nie mam miesiączki. Wcześniej zdarzały mi się nieregularne miesiączki, np.: co 2 tygodnie. Niestety ten fakt strasznie mnie niepokoi i wkrótce idę do ginekologa. Boję się, że jest to związane z moją utratą wagi i że może to być anoreksja, ale co w takim razie z innymi symptomami choroby?

Witam serdecznie!

Twoja aktualna masa ciała jest prawidłowa, masz prawidłowy BMI (19,6 kg/m2). Ponadto, z Twojego opisu wynika, że nie postrzegasz swojej aktualnej wagi jako nadmiernej. Myślę więc, że rozpoznanie anoreksji jest mało prawdopodobne. Powinnaś jednak utrzymać aktualną wagę - utrata kilku kilogramów wiąże się z niedowagą.

W obecnej sytuacji wskazana jest przede wszystkim konsultacja ginekologiczna, aby wykluczyć inne przyczyny zaburzeń miesiączkowania. Nie piszesz, w jak szybkim tempie straciłaś 13 kg. Zbyt szybka utrata kilogramów może być przyczyną braku miesiączki.