Usunięcie jajowodu po ciąży pozamacicznej a szanse na dzieko

Dzień dobry, chciałabym się zapytać. Otóż dwa dni temu przeprowadzono laparoskopię w wyniku ciąży pozamacicznej. Wycięto mi prawy jajowód, bo ciąża się tam znajdywała. Lekarz powiedział, że lewy jajowód jest drożny i jest wszystko w porządku. Na dniach mam dostać miesiączkę. Ale martwię się, że jej nie dostanę i że nie będę mogła mieć dzieci. Mam 28 lat. To jest moja druga ciąża. Pierwsza skończyła się poronieniem. Proszę mi powiedzieć czy będę miała szanse na prawidłową ciążę, czy mam zwiększone ryzyko następnej ciąży pozamacicznej. Od kiedy mogę zacząć nowe starania i czy będę miała normalną owulację. Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie, trudno jednoznacznie ustalić, kiedy powróci Pani czynność hormonalna jajników, a tym samym, kiedy wystąpi owulacja. Zwykle ma to miejsce 4-6 tygodni po poronieniu. Owulacja będzie u Pani występować regularnie, w miesiącach, w których będzie dojrzewała komórka jajowa w jajniku z zachowanym jajowodem. Przyjmuje się, że po usunięciu jednego jajowodu szanse na ciążę wynoszą 50-80%. Niestety po wystąpieniu ciąży ektopowej ryzyko ponownej wynosi 10%, czyli jest 10-krotnie wyższe niż populacyjne. Podjęcie ponownych prób poczęcia zwykle zaleca się podejmować nie wcześniej niż 3 miesiące po poronieniu. Pozdrawiam