Usunięcie macicy a pozostawienie jajników

Mam zaplanowana operacje usuniecia macicy wraz z szyjka z powodu miesnikow ale bez jajanikow.mam 40 lat czy jajniki niee powinny byc rowniez usuniete?czy jesli zostana jajniki nadal miesiaczkuje i przechodze owulacje?

Aleksander Ropielewski

Miesiączki nie będzie z racji usunięcia macicy. Do czasu menopauzy jajniki będą jednak pełniły ważną funkcję hormonalną, dlatego jest to właściwe postępowanie.

Piotr Pilarski

Nie ma konieczności zawsze usuwania macicy z jajnikami. Pozwoli to na zachowanie organu odpowiedzialnego za syntezę hormonów a więc zmniejszy się ilość skutków niepożądanych operacji. Miesiączki nie będzie natomiast owulacja jeśli nie dostanie Pani leków blokujących ją będzie zachodzić.

Pozdrawiam.