Usunięcie pęcherzyka żółciowego a próby wątrobowe

Dzień dobry! Miałem usuwany pęcherzyk żółciowy w 2009 roku. Od tego czasu cały czas mam refluks żółciowy i podwyższone próby wątrobowe ( w obecnej chwili aspat 244 alat 60). Badania Usg i Tk nie wykazują zmian w wątrobie natomiast lekarz uważa że ma cholestatyczne zapalenie wątroby spowodowane usunięciem pęcherzyka żółciowego, gdyż wedlug niego po operacji żółć "zalewa" żołądek i wątrobę. Pragnę nadmienić iż od kilku lat stosuję dietę lekkostrawną i nie stosuję używek

Radziłbym jeszcze w tej sprawie skonsultować się z hepatologiem. Wykonać pełen panel określający funkcjonowanie i stan wątroby (z określeniem też np. czynników wirusowych). Do rozważenia także rezonans magnetyczny dróg żółciowych (cholangioNMR). O wszystkim powinien zadecydować hepatolog. Refluks żółciowy prawdopodobnie ma całkowicie oddzielne podłoże, podłoże czynnościowe, a nie związane z przebytym zabiegiem usunięcia pęcherzyka żółciowego.