Usunięcie płata tarczycy a nowy guzek

witam rok temu usunieto mi prawy płat tarczycy ( miałam guzek który się powiekszał był widoczny )lewy płat mi pozostawiono choć był w nim mniejszy guzek 7/6/8mm po roku od operacji w usg guzek w lewym płacie ma wymiary 8/8/7mm czy to oznacza że będzie konieczna druga operacja ? bardz bym tego nie chciała...

Dzień dobry,

Zmiany ogniskowe/guzkowe w tarczycy mogą się powiększać. Podejrzenia budzą głównie zmiany, które powiększają się w dużym tempie. Jeśli w usg nie opisano podejrzanych cech, takich jak np. mikrozwapnienia, nieregularna granica guzka itd, to na razie może Pani na spokojnie obserwować zmianę. Jeśli przekroczy 10 mm w którymś z wymiarów warto wówczas wykonać biopsję. Jeśli będzie to zmiana łagodna (a najczęściej tak jest), to decyzja o konieczności zabiegu wynika m.in. z jej aktywności hormonalnej i wspólnej decyzji Pani i opiekującego się Panią lekarza.Warto również pod uwagę wziąć wywiad rodzinny. Jeśli w Pani rodzinie występowały nowotwory tarczycy, wówczas należy zachować większą czujność onkologiczną.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz