Usunięcie polipa metodą mukozektomii

Rok temu miałem usunięty polip o szerokiej podstawie( 3,5 cm) metodą mukozektomi.Był to gruczolak cewkowo kosmkowy z dysplazją dużego stopnia.Znajdowal się 13 cm od odbytu. W dniu dzisiejszym bylem na badaniu kontrolnym.Wykonano badanie całego jelita grubego. W odbytnicy w odl. 12 cm od odbytu owrzodziały naciek obejmujący 1/3 obwodu światła jelita -pobrano wycinki. Czy tym razem może to być nowotwór złośliwy w miejscu usuniętego polipa ? Czy czeka mnie operacja z założeniem stomii ?

Niestety takie prawdopodobieństwo zawsze istnieje chociaż dziwię się, że nowotwór w tak krótkim okresie mógł się rozwinąć po całkowitym usunięciu polipa. Raczej nowotwór z polipa rozwija się latami (5-10 lat), a nie w tak krótkim okresie po usunięciu całkowitym polipa. Trzeba spokojnie poczekać na wynik badania histopatologicznego. Jeśli okazałoby się, że jest to nowotwór złośliwy to zapewne uda się usunąć całą odbytnicę z rakiem bez wytwarzania stomii.