Usunięcie raka na zgięciu esiczo-odbytniczym a zaparcia i pieczenie w odbycie

Witam! Moja mama mia,la 2 miesiące temu operację usunięcia raka na zgięciu esiczo-odbytniczym bez stomii i bez przerzutów, obyło sie bez chemio i radioterapii. Mimo diety cierpi na uporczywe zaparcia i pieczenie w odbycie i ogólny dyzkomfort. Często przy wypróżnieniu pomaga sobie słabą lewatywą, pije dużo wody, siemię lniane. Lekarz zalecił jej otręby owsiane, ale zrezygnowała, ponieważ ją podrażniają. Mama pali ok 5 papierosów dziennie. Proszę o odpowiedź jaka może być przyczyna tych zaparć?

Dzień dobry,

U mam należy zadbać o florę bakteryjną jelit oto sposoby, proszę w miarę możliwości wszystkie wprowadzić:
1. probiotyki - codziennie spożywać jogurty naturalne lub kefir (jak najświeższe) do których można dodać owoce (świeże lub mrożone np. truskawki, maliny, jagody) lub preparaty aptekowe np. Lakcid 2 x 1 ampułka
2. owies - otręby owsiane - namoczone w wodzie - 1 łyżka dzienne, albo płatki owsiane można dodać do nich owoce lub preparat beta glukan - 1 kapsułka 2 razy dziennie
3. suszone śliwki - 3 na dzień
4. wzbogacić dietę w olej lniany (1 łyżka dziennie)- nie tylko zwiększy poślizg, ale również zregeneruje jelita.
5. na czczo lub przed snem mix - 1 łyżka miodu w 0,5 szklanki letniej wody
6. zrezygnować z ryżu na rzecz kaszy jaglanej, jęczmiennej, kuskus
7. dużo warzyw gotowanych lub drobno pokrojonych

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przyczyn zaparć może być wiele, w tym również naturalna tendencja do ich występowania. Przede wszystkim należy pozostać pod stałą kontrolą lekarza. Proponowałabym także zadbać o odpowiednią podaż błonnika, jednak niewskazane jest aby pochodził on z otrębów gdyż rzeczywiście mają one silne działanie drażniące, co w tym stanie jest szczególnie niewskazane. Dobrze byłoby, aby źródłem błonnika w diecie były : płatki owsiane w postaci rozmiękczonej na przykład w wodzie lub jogurcie, warzywa i owoce (w razie konieczności częściowo przetarte), produkty zbożowe pełnoziarniste.
Należy także spożywać regularnie 5 posiłków ,unikać jedzenia w pośpiechu, oraz jedzenia na stojąco.Posiłki powinny być ciepłe, wskazane jest gotowanie w wodzie, na parze, duszenie, pieczenie w folii, zabronione natomiast smażenie na tłuszczu.Mleko najlepiej zastąpić napojami mlecznymi fermentowanymi (kefiry, jogurty, maślanka) - zawierają mniej laktozy, dostarczają bakterie Lactobacillus i Bifidobacteria, które regulują pracę jelit.
W diecie należy ograniczyć produkty obniżające perystaltykę jelit:
mąka ziemniaczana, żelatyna, napoje garbnikowe (z suszonych czarnych jagód), warzywa i owoce bogate w błonnik rozpuszczalny - pektyny ( marchew, dynia, jabłko tarte, banany ) - pektyny mają zdolność absorbowania wody, ryż - kleiki.
Niewskazane są warzywa wzdymające, strączkowe, kapustne cebulowe – mogą nasilać objawy.Regulująco na wydalanie stolca może wpływać szklanka wody z łyżką miodu i sokiem z połowy cytryny wypita na czczo.

pozdrawiam