Usunięcie szóstki a możliwość jej odrośnięcia

Kiedy miałem 7 albo 8 lat stomatolog wyrwał mi lewą dolną szóstkę. Jest ząb stały. Przez kilka lat miałem w tym miejscu dziurę. Ale potem niespodziewanie ten ząb odrósł i do tej pory ma się świetnie. Nie wiem dlaczego. Czy zęby stałe mogą odrosnąć? Mój stomatolog twierdzi, że to niemożliwe. Czy w razie ekstrakcji innego zęba ten też może odrosnąć?

Witam.
Pana stomatolog ma rację.Zęby nie odrastają.W młodym wieku kiedy traci się stały ząb ,na jego miejsce inne zęby przesuwają się. Najprawdopodniej w miejsce wyrwanej szóstki przesunęła się Pana siódemka , a za nią jest ósemka.Zdarzają się też czasami zęby nadliczbowe,nie mniej występuje to bardzo rzadko.
W mojej ponad dwudziestoletniej praktyce wiele razy u pacjentów to widziałem,u pacjentów,którzy zaczęli u mnie się leczyć jako dzieci a dziś są w zbliżonym wieku do Pana wieku.

Najprawdopodobniej w miejscu 6 wyrznęła się ( lub przesunęła ) 7. Mało prawdopodobne jest to, aby wyrósł Panu trzeci ząb. Proszę zrobić RTG OPG - okaże się czy w kości są zęby ósme.

Nie ma takiej możliwości, by utracony ząb odrósł. Prawdopodobnie to siódemka przesunęła się w lukę po szóstce. Możliwe, że pojawiła się również ósemka, stąd nie widzi Pan różnicy. Wystarczy wykonać zdjęcie panoramiczne, które zobrazuje poszczególne zęby. U niektórych pacjentów dojść może do hiperdoncji, czyli obecności nadliczbowych zębów. Ciekawostką jest fakt, że nasi praprzodkowie mieli znaczne szersze szczęki, a w nich nie tylko ósemki (trzecie zęby trzonowe), jak niektórzy z nas, ale także czwarte („dziewiątki”) i piąte zęby trzonowe („dziesiątki”) – te zęby człowiek utracił jednak w wyniku ewolucji. Choć to bardzo rzadka sytuacja, to niektórzy z nas mogą mieć tzw. dziewiątki, czyli dziewiąte zęby, które są ukryte w kości. Są to wówczas zęby nadliczbowe, traktowane jako rzadkie zaburzenie rozwojowe.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl