Usunięcie tarczycy a jej nadczynność

Witam, 3 lata temu miałam wyciętą tarczycę. Przed wycięciem miałam nadczynność tarczycy i Gravesa- Basedowa - moje pytanie jest takie : Czy możliwy jest jeszcze wytrzeszcz oczu ? Jeśli tak, to jakie objawy powinny mnie zaniepokoić ? Niestety od operacji mam ciągły problem z wyregulowaniem TSH.

Dzień dobry,

Niewielkie ryzyko istnieje i związane jest z tym, że często po zabiegu całkowitej thyroidektomii pozostają pojedyncze komórki, które mogą brać udział w powstawaniu reakcji autoimmunologicznej. Jakkolwiek operacja w przypadku orbitopatii Gravesa jest najskuteczniejszą metodą , dającą największe szanse na zahamowanie objawów oftalmopatii. Ważne w orbitopatii jest uzyskanie stanu eutyreozy - wyrówanania hormonalnego. Proszę udać się do dobrego endokrynologa, który "ustali" Pani odpowiednie dawki leku, tak, aby TSH było w normie - wówczas ryzyko orbitopatii jest najmniejsze. W razie czego warto rozważyć stosowanie selenu, mającego korzystny wpływ i zmniejszający ryzyku orbitopatii. Dawka powinna być dobrana przez lekarza i z reguły nie powinna przekraczać dawki 200 ug/dobę.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Tak, po usunięciu tarczycy jest możliwe pojawienie się wytrzeszczu. Za jego powstanie odpowiedzialne są przeciwciała, które mogą być obecne w krążeniu pomimo braku obecności tkanki tarczycowej. Niepokojące objawy to: samoistny ból gałek ocznych, ból przy spoglądaniu w różnych kierunkach, zaczerwienienie i przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, ich drżenie przy zamkniętych oczach, spadek ostrości wzroku (oczywiście trzeba wykluczyć wadę refrakcji).