Usunięcie tarczycy a stosowanie witaminy D

Z powodu niedoczynności przytarczyc, po totalnym usunięciu tarczycy /rak tarczycy/ przyjmowałam na dobę Calperos 1000mg 2x1 oraz 1,25 mikrograma Alfadiolu. Po rezygnacji z przyjmowania Alfadiolu, ile mogę przyjąć j.m. vit.D , aby była równoważna 1,25 mikrograma Alfadiolu. Mam zakupioną D-Vitum forte 2000 j.m. /dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego/. Z góry dziekuję za udzieloną odpowiedź.

Przed wprowadzeniem do leczenia Alfadiolu stosowałe w dawkach 15.000 - 300.000 jednostek dziennie !!! często bez efektu lub z zatruciem wit.D. z wysokim poziomem wapnia, niewydolnością nerek itd...
Bezpieczeństwo dawkowania Alfadiolu też wymaga oznaczeń co 3-6 miesięcy:
- krew: wapń, fosforany, magnez
mocz: dobowa zbiórka na wapń
Jeżeli nie miała Pani tężyczki przy tak małej dawce Alfadiolu to radzę nie zmieniać Jest szansa że po ok. roku od operacji wróci czynność przytarczyc