Usunięcie torbieli - jak dalej stosować antykoncepcję?

Ponad miesiąc temu miałam wykonany zabieg usunięcia torbieli dermatoridalnej z prawego jajnika. 2 tygodnie po zabiegu dostałam nakaz brania luteiny podjęzykowej 50mg 3xdziennie przez 5 dni (nie wywołało to krwawienia), następnie zaś od razu przystąpiłam do stosowania tabletek Y**. Przy 20 tabletce pojawił się okres (ze wszystkimi objawami towarzyszącymi, mocnymi skurczami oraz nabrzmiałymi piersiami). Moje pytania są następujące: 1. jak stosować dalej preparat? czy pominąć 4 tabletki placebo i zacząć nowy blister (jakby nie patrzeć, to pierwszy okres od zabiegu)? Czy może ogranizm zdążył się już przystosować do hormonów? 2. Czy przez cały czas była zapewniona ochrona antykoncepcyjna? Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pierwszą tabletkę nowego blistra należy przyjąć w dniu spodziewanej miesiączki. Rozpoczęcie nowego opakowania w dowolnym dniu cyklu nie gwarantuje pełnego zabezpieczenia przez ten czas.

W związku z wcześniejszym powrotem do antykoncepcji hormonalnej, należy postępować wg schematu ustalonego przez producenta preparatu. W Pani przypadku wiąże się to z przyjęciem tabletek placebo i rozpoczęciem kolejnego opakowania. Przyjmowane do tej pory hormony wpłynęły na błonę śluzową i miesiączka nie jest w pełni fizjologiczna(tzn. taka jak w przypadku niekorzystania z antykoncepcji hormonalnej).

Pozdrawiam.