Usunięcie woreczka żółciowego a dźwiganie i powrót do diety sprzed operacji

po iakim czasie mozna dzwigac 20 kilo ,jesc slodycze ,pieczone,pic alkochol po usunieciu woreczka zolciowego jestem 3 tydzien po operacij.
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Z dźwiganiem należy się wstrzymać przynajmniej miesiąc od czasu operacji, przy założeniu, że operacja przebiegła bez powikłań a rana jest już zagojona.
Samo usunięcie pęcherzyka żółciowego nie powoduje, że można stosować nieprawidłowe zasady żywienia. Wszelkie błędy dietetyczne jak picie alkoholu i spożywanie tłustych posiłków, cukru w nadmiarze może także prowadzić do innych schorzeń w obrębie układu trawiennego, naczyń i serca.
Dlatego odradzam całkowite rezygnowanie ze zdrowej diety.

Po miesiącu jeśli zabieg wykonywany był metodą laparoskopową można swobodnie obciążać w pełni mięśnie powłok brzusznych i już nie trzeba stosować żadnej diety. Przy zabiegu wykonywanym metodą klasyczną unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego przez około 2-3 miesiące po zabiegu (co do diety jak wyżej).