Usunięcie zrośniętych od urodzenia palców

Mam 20 lat i od urodzenia zrośnięte 2 palce (2. i 3.) u obu stóp. Od zawsze jest to dla mnie pewnego rodzaju kompleks i rozważam usunięcie togo operacyjnie. Czy jest to zabieg niosący duże ryzyko powikłań (moje palce zrośnięte są jedynie skórą, kości są oddzielne), jak długo zazwyczaj trwa gojenie i jak bardzo ten czas może być trudny do narmalnego funkcjonowania, czytałam gdzieś nawet o nogach w gipsie... Czy ten zabieg refundowany jest przez NFZ?

Witam młoda damo. Zawsze należy rozważyć korzyści oraz straty. W tym przypadku efekt kosmetyczny przewyższa cierpienie związane z zabiegiem - proszę się nie łudzić - będą. Dodatkowo efekt kosmetyczny jest niepewny. Ja zdecydowanie odradzam rodzicom takie zabiegi u dzieci. Pani sama musi to rozważyć. Dodatkowo mało kto zauważa taki zrost palców w stopach. Jedynym mankamentem jest to iż nie zostanie Pani mistrzynią w pływaniu - taki palcozrost działa jak doping. Zabiegi takie wykonuje chirurgia dziecięca, lecz u Pani pozostaje tylko plastyczna. Fundusz je refunduje.