Usunięcie żyły odpiszczelowej a odpowiednie działania

Witam, 4 dni temu miałam przeprowadzoną operację usunięcia żyły odpiszczelowej wraz z okolicznymi żylakami podudzi i łydek. W zaleceniach mam napisane by bandażować nogę w ciągu dnia. W związku z tym mam pytanie, czy wystarczy bandażowanie nogi na ok. 12h? Jak długo należy leżeć z wałkiem pod nogami? Należy starać się "rozchodzić" nogę mimo bólu (ciągnięcie w nodze) czy raczej leżeć? Mam dopiero 25lat i boję się, że mogę źle postępować po operacji, a chciałabym uniknąć nawrotu tego schorzeni

Najlepiej, aby zaopatrzyła się Pani w pończochy lub rajstopy II klasy ucisku ( dostępne w sklepach z zaopatrzeniem ortopedycznym). Należy je nosić przez cały dzień, na noc ściągać. Powinna Pani chodzić i w miarę normalnie funkcjonować. Odnośnie czasu stosowania intensywnej kompresjoterapii należy skonsultować się z chirurgiem, który Panią operował.

Witam serdecznie, proszę stosować kompresjoterapię II' ucisku przez 1-3 miesiące, a następnie - bezterminowo- jak najczęściej profilaktyczne wyroby kompresyjne - choćby podkolanówki I' ucisku. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog