Usunięty dysk - czy jeszcze wrócę do zdrowia?

Witam, mam 38 lat i miesiąc temu usunięty dysk lędźwiowy. Obecnie wracam powoli do zdrowia, chodzę i nie ma boleści. Mam pytanie czy ja wrócę do normalnej sprawności bo strasznie jestem podłamany że mogę być nie w pełni sprawny. Na co musze uważać w przyszłości i co robić żeby było lepiej.

38 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Celem przeprowadzania operacji w dyskopatiach jest powrót chorego do sprawności - wyniki operacji większości są dość dobre, ale wszystko zależy od całościowej sytuacji klinicznej. Aby określić rokowanie trzeba znać dokładnie historię chorobową pacjenta.

Podstawowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo powrotu do sprawności jest odpowiednia rehabilitacja, jak najszybciej wdrożona - zwłaszcza ruchowa, która ma na celu wzmacnianie mięśni przykregosłupowych. Dlatego warto zadbać by była ciągła i regularna. Po jej zakończeniu należy w dalszym ciągu prowadzić regularną aktywność fizyczną - najlepsze dla kręgosłupa jest pływanie.

Czynnikiem zmniejszającym ryzyko powstawania dyskopatii jest odpowiednia masa ciała. Ponadto należy unikać ciągłego trybu siedzącego życia, dźwigania i wszelkiego typu nadmiernego obciążania kręgosłupa.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!