Usunięty guzek na prawej piersi

Witam.

Mam na imię Anna, mam 36 lat. Niedawno miałam usunięty guzek na prawej piersi. Otrzymałam wynik "Adenosis tumor". Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego terminu, pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Adenosis po polsku oznacza gruczolistość. To łagodne schorzenie piersi charakteryzujące się łagodnym rozrostem gruczołów piersiowych. Niektóre badania wykazały, że obecność tej patologii, choć łagodnej, zwiększa nieznacznie ryzyko wystąpienia raka piersi. Proponuję zatem regularne kontrole u ginekologa, ocenę czynników ryzyka (np. czy ktoś w rodzinie chorował na raka piersi) oraz wykonywanie USG piersi co 6 miesięcy. Pierwszą mammografię warto wykonać już przed 40 rokiem życia, a następnie wg zaleceń Pani ginekologa raz na rok lub dwa lata po 40 roku życia.

Pozdrawiam serdecznie