Usunięty polip odbytnicy i profilaktyka

witam ostatnio miałem usuniętego polipa odbytnicy na głębokośći12cm polip 0/3cm z wyniku wyszło ze to jest gruczolak cewkowo-kosmakowy o niskiej jakośći usunięty całkowicie chciałbym się dowiedzieć co mam robić żeby uniknoć dalszemu powstawaniu zmian trzy muszę stosować jakąś dietę czy w inny sposób np uprawiać sport przy mojej nadwadze 100kg przy wzrośćie 181prosiłbym o poradę co mam stosować żęby uniknąć powstawaniu polipa np gruczolaka

Oczywiście zdrowa dieta jest jak najbardziej wskazana. Warto skorzystać z porady i dłuższej opieki dietetycznej u specjalisty. Ułożenie diety wiąże sę z określeniem odpowiedniej kaloryczności i uwzględnieniu dolegliwości. Można zacząć od diety, a potem, gdy mc zmniejszy się, a siły witalne zwiększą - wprowadzić aktywność fizyczną.
Dieta powinna zawierać produkty o zwiększonej ilości błonnika: jabłka, ugotowane płatki owsiane, chleb razowy, kasza gryczana itp.Ustalić 4 lub 5 zdrowych posiłków dziennie, trzeba je zjadać o tych samych porach dnia. Nawadniać organizm między posiłkami.