Usuwanie brodawczaka na języczku

Bardzo prosze aby wyjasnili mi panstwo dlaczego usowanie brodawczaka na jezyczku aleserem jest lepsza metoda niz usowanie klasyczna chirurgia?w moim przypadku brodawczak jest latwy do usuniecia kleszczykami. prosze bardzo o informacje!

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,
o kwalifikacji do danego rodzaju zabiegu decyduje lekarz prowadzący na podstawie obrazu klinicznego pacjenta, posiadanych możliwości sprzętowych oraz preferowanej przez niego techniki (czyli takiej która w jego wykonaniu daje najlepsze rezultaty). W związku z powyższym być może w tym przypadku jest to optymalna metoda.
Na pewno zmiana będąca na języku powinna zostać poddana badaniu histopatologicznemu,w całości lub wycinka ze zmiany żeby określić w sposób pewny charakter narośli.
Osobiście preferuję wycięcie chirurgiczne oczywiście po rozważeniu czy nie wpłynie ono negatywnie na estetykę bądź funkcjonalność. Wycięcie zmiany daje możliwość przebadania w całości i określenia czy została ona usunięta w całości. Po takim zabiegu konieczne jest zazwyczaj założenie szwów do czasu zagojenia rany. Zabieg laserowy nie wymaga szwów, ale zazwyczaj wiąże się ze zniszczeniem (odparowaniem) zmiany co uniemożliwia badanie histopatologiczne.
Pozdrawiam, Anna Aseńko