Usuwanie czy przycinanie migdałków?

Witam, Lekarz zalecił wycięcie migdałów bocznych (duży przerost, chrapanie i ostre infekcje 2- 3 razy w roku) u dziewięcioletniej córki, która 5 lat wcześniej przeszła też zabieg usunięcia trzeciego migdała. Stwierdził, że usuwają całkowicie, nie bawią się w przycinanie. Nie do końca jestem przekonana o całkowitym pozbawieniu dziecka ochrony w postaci migdałów. Czy powinnam poszukać szpitala w którym "bawią się " jednak w przycinanie. Pozdrawiam , Marzena

Raczej nie wykonuje się częściowego wycinania migdałków, gdyż z praktycznego punktu widzenia wiadomym jest, że przerost migdałków jest natychmiastowych i ponownie występują problemy z ich istnieniem. Dlatego takie zabiegi wykonuje się doszczętnie usuwając migdałki. Nie ma powodu do niepokoju, gdyż ubytek w zakresie odporności w takim przypadku jest znikomy. Proszę jeszcze w tej sprawie bezpośrednio porozmawiać i skonsultować się z laryngologiem.