Usuwanie haluksów metodą Silvera

Mam 27 lat i haluksy.Na razie będę operowała jednego.Lekarz zaproponował operację metodą silvera. Mam pytanie, na czym dokładnie polega ta metoda? Czy stosując ją zaklada się gips, umieszcza się w stopnie jakieś śruby? Czy po zabiegu nosi się ortezę? Jak wygląda rehabilitacja? Jak długo jest się unieruchomionym? A przede wszystkim, czy ta metoda jest skuteczna i czy przy prawidłowym dbaniu o stopy haluks nie odnowi się? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zabieg wg Silvera- polega na korekcji palucha głównie na tkankach miękkich poprzez odpowiednie napięcie torebki stawowej od przyśrodka stawu amputowanego palucha z jednoczesną resekcją zmienionej zapalnie kaletki maziowej oraz wyrośli kostnej na głowie I kości śródstopia. Zabieg daje dobre efekty w niewielkich deformacjach oraz umożliwia szybki (po około 2 tyg od zabiegu) powrót do normalnego obuwia

Szanowna Pani

Metoda Silvera opiera się na wycięciu wyrośli kostnej I-wszej kości śródstopia oraz korekcji tkanek miękkich stopy (m.in. wydłużeniu mięśni przywodzicieli palucha, torebki stawowej, repozycji zwichniętych trzeszczek), natomiast nie koryguje ustawienia kości. Metoda ta jest wskazana dla bardzo wąskiej grupy pacjentów z minimalnym stopniem deformacji.
Jest to także metoda, która daje duży odsetek powikłań w postaci nawrotu deformacji, ponieważ bardzo często stosowana jest (nadużywana) do zbyt dużych deformacji, które wymagają innego leczenia (metody Chevron, metody Scarfy, metody Akina).
Natomiast przebieg pooperacyjny w tej metodzie jest szybki i stosunkowo mało bolesny.

Zapraszam Panią do zapoznania się z ofertą naszego zespołu, dostępną pod adresem:
http://www.halluxcenter.pl/leczenie/
Jesteśmy zespołem ortopedów stopy i od wielu lat zajmujemy się leczeniem haluksów, palców młotkowatych oraz paluchów sztywnych (hallux rigidus) z zastosowaniem nowoczesnych technik chirurgicznych.

łączę wyrazy szacunku,
Jędrzej Kosmowski
lekarz zespołu HalluxCenter
e-mail: kontakt@halluxcenter.pl