Usuwanie korzenia zęba

8.04 miałam usuwane korzenie zęba - dolnej szóstki po prawej stronie przez chirurga. Założono mi szwy rozpuszczalne. Lekarz powiadomił mnie o braku możliwości picia i jedzenia przez 2 godziny i później jedzeniu zimny/letnich i miękki rzeczy. Moje pytanie kiedy mogę jeść już normalnie? Nie czuję bólu, nie mam opuchlizny. Drugie pytanie. Chirurg powiadomił mnie o posiadaniu mlecznego zęba (dokładnie nie wiem który) czy trzeba go wyrwać, czy może zostać? :)

Witam. Myślę, że skoro nic się nie dzieje, może Pani wrócić już do normalnej diety, oczywiście oszczędzając miejsce po usunięciu korzeni ( gryźć po drugiej stronie). Mleczak prawdopodobnie przetrwał dlatego, że nie miała Pani zawiązka zęba stałego, w takiej sytuacji traktujemy go jako pełnowartościowego zęba.

Następnego dnia po usunięciu zęba można już jeść normalnie, należy jednak unikać bardzo twardych pokarmów, np skórki od chleba. Jeżeli ząb mleczny jest w dobrym stanie nie należy go usuwać. Jest szansa że będzie funkcjonował przez całe życie.

Może Pani jeść i pić normalnie już następnego dnia po usunięciu zęba.Co do zęba mlecznego, to ciężko wypowiedzieć się nie badanjąc pacjenta. Bywają przypadki, kiedy są wskazania do usunięcia przetrwałego zęba mlecznego. Czasami jednak takich wskazań nie ma.

Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga
www.vital-dent.pl