Usuwanie ósemki przed założeniem aparatu

Planuje założyć aparat ortodontyczny. Zrobiłam więc pantomogram i okazało się, ze mam jedną niewyrżniętą ósemkę :-( Ortodonta zalecił jej usunięcie, czego bardzo się boję. Czy nie ma na to innej rady? Trzeba usuwać? Podobna ta ósemka wchodzi na siódemkę. Jak się przygotować do zabiegu usunięcia? Czy bardzo boli?

Lek. dent. Renata Pussta-Bijak

ekstrakcja jest konieczna, do zabiegu nie należy się przygotowywać w żaden szczególny sposób, sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym - pacjent odczuwa najwyżej ucisk, po zabiegu jeśli jeśli dostosuje się Pani do zaleceń również wszystko będzie w porządku
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Z Pani opisu mogę wnioskować, że usunięcie tego zęba jest konieczne ( ze względu na umiejscowienie w kości ). Sam zabieg nie jest bolesny ( odbywa się w znieczuleniu miejscowym ), Przed przyjściem do gabinetu powinna być Pani po posiłku ( gdyż po zabiegu nie będzie Pani mogła jeść ani pić przez określony czas ). Po zabiegu proszę zastosować się do zaleceń lekarza, a pojawiające się dolegliwości będzie łatwiej znieść.