Usuwanie zęba ze zgorzelą

8.07 mialam usuwana dolna 6stke w ktorej byla zgorzel.bylo ok az minelo znieczulenie.potworny bol i przeciwbolowe nie pomagaly.wizyta,czyszczenie,wacik z czyms,antybiotyk i ketonal.jest duzo lepiej ale po 1sze dziura po zebie nic sie nie zmniejsza,a po 2gie boli mnie z zewnatrz dziaslo i wyczuwam cos twardego przy 7demce.boli tez po jedzeniu mimo ze nie jem goracego i zawsze przeplukuje.czy to wszystko jest normalne?

Witam serdecznie,
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy się zawsze w pierwszej kolejności konsultować z lekarzem wykonującym zabieg. Warto skontrolować miejsce po usunięciu radiologicznie.
Należy pamiętać, że nie powinniśmy intensywnie płukać po zabiegu usunięcia zęba! Jeśli już musimy przepłukać usta, robimy to bardzo ostrożnie, inaczej możemy doprowadzić do wypłukania skrzepu, co może doprowadzić do tzw. suchego zębodołu. Wiąże się to wtedy z bólem i pogorszonym gojeniem.
Samo miejscu po usuniętym zębie potrzebuje czasu aby zarosnąć, im częściej ingerujemy w to miejsce, wyjmujemy z niego coś, dotykamy językiem czy palcami, tym dłużej będzie się goić. Starajmy się też jeść drugą stroną do czasu ustąpienia dolegliwości.
Jeśli chodzi o zgrubienie przy siódemce, to ciężko powiedzieć bez dokładniejszego badania, ale może to być np. fragment blaszki kostnej.

Stan normalności po usunięciu zęba to pojęcie względne. Po trudnym usuwaniu możliwość wystąpienia powikłań jest większa niż po sprawnej ekstrakcji.W Pani przypadku będzie potrzebna kolejna wizyta.