Usuwanie zębów mądrości a aparat ortodontyczny

Witam,Planuje założenie aparatu ortodontycznego prawdopodobnie Damon q i zastanawiam się czy konieczne jest usunięcie wszystkich zębów mądrości. Parę lat temu usunełam dwie górne 8 oraz jedna dolną. niestety usunięcie dolnej 8 pociągneło za sobą powikłania w postacie uszkodzenia nerwu. Brak czucia całkowitego w połowie języka oraz w dziąśle. I tutaj moje pytanie czy muszę usunąć ta ostatnia 8? ona prawidłowo wyrasta tylko ze względu na wąską szczękę krzywzęby sąsiednie.

Tak naprawdę to zależy od planu leczenia Pani ortodonty. Ósemki usuwa się często ze względu na małą ilość miejsca w łuku. Tak naprawdę w ortodoncji można się zastanowić, czy np. inny ząb w danym łuku nie jest mniej wartościowy tzn. czy któryś nie był leczony kanałowo lub ma liczne wypełnienia. Jeżeli tak jest można się zastanowić na usunięciu takiego zęba a pozostałe zęby przesunąć by zamknęły lukę. Tak naprawdę na zdjęciu pantomograficznym widoczny jest przebieg kanału nerwu, więc można wstępnie ocenić ryzyko.

Witam.
Usuwanie ósemek przed czy w trakcie leczenia ortodontycznego nie jest obowiązkowe. Decyzja ta jednak należy do ortodonty, który chce mieć stabilny wynik leczenia.
Jeżeli ta dolna ósemka kolidowałaby z nerwem warto zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wykonując tomografię komputerową przed zabiegiem, przeprowadzając zabieg pod mikroskopem oraz korzystając z ultradźwięków przy usuwaniu korzeni zęba.
Coś więcej na stronie:
http://www.astra-dent.pl/chirurgia-stomatologiczna-katowice.php