Usuwanie zmian skórnych a opatrunki

Miałam dziś zabieg usunięcia zmiany skórnej z okolicy łopatki. Zostały założone szwy oraz opatrunek (gaza przymocowana plastrem). Lekarz powiedział że od jutra można "wietrzyć ranę". Czy w takim razie mogę całkowicie zrezygnować z opatrunku? Czy po takim zabiegu mogę od razu wrócić do treningów (bieganie) i jeśli tak to w jaki sposób zabezpieczać ranę?

Myślę, że może Pani zrezygnować z opatrunku ,jednak przed treningiem radzę zabezpieczyć ranę jałowym opatrunkiem by uniknąć ewentualnej infekcji. Odzież powinna być luźna i przewiewna. Pozdrawiam

Na plecach skóra się poci, ma dużo gruczołów łojowych, poza tym okolica poddawana jest ciągłym napięciom, rany goją się wolnej. Proszę przez 2-3 tygodnie utrzymać szwy i codziennie zmieniać opatrunek, ranę odkażać, nie moczyć w wodzie i zabezpieczać jałowym opatrunkiem. Po usunięciu szwów warto przez następne 3-4 tygodnie zakładać (zmieniać co kilka dni) steri stripy zmniejszające napięcie blizny.

dr Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI

Witam,

Opatrunki proszę zmieniać 3-5 dni potem ranę pozostawić bez opatrunku. Jedynie w przypadku, gdy jest narażona na tarcie, np.: ubrania, prosze wtedy jeszcze zabiezpieczać do czasu wygojenia. Szwy, jeżeli są to szwy skórne - pojedyncze na skórze, powinny zostać usunięte po 10-12 dniach i potem poszę naklejać ok 14 dni stri-strips celem zabezpieczenia przed rozciąganie blizny. Sport po około 2-3 tygodniach, bo inaczej blizna się rozciągnie i nie będzie ładna. Po całkowitym wygojeniu około 14 dni masaż blizny 3-4 min 3-4x dziennie około 3 miesięcy. Proszę nie opalać zmiany min 6 miesięcy. I to tyle.... mała zmiana a tyle roboty.

pozdrawiam