Usypianie 3-letniego dziecka nago

Witam od niedawna córka lat 3 wymyslila sobie usypiac na noc nago. Do puki nie bedzie nago to nie zasnie. Do tego musze ja glaskac po pupie. Troche mnie te zachowanie przeraża. Czy jest to normalne zachowanie? Dodam ze glaskalam ja by ja uśpić ale po plecach. Co robic? Przeraza mnie takie zachowanie.

Warto przyjrzeć się czy zmiana zachowania dziecka związana jest z jakimś wydarzeniem lub osobą. Może coś widziała, ktoś jej coś powiedział itp. Być może coś ważnego wydarzyło się w życiu rodziny lub coś zmieniło?Warto także porozmawiać z córeczką, spróbować- delikatnie i bez sugerowanie- dopytać, skąd ten pomysł, kiedy pojawił się po raz pierwszy itp. Jeśli zachowanie jest nieakceptowane, warto tłumaczyć Małej dlaczego, co jest, a co nie jest dopuszczalne i stopniowo, ale konsekwentnie zmieniać senne przyzwyczajenia córeczki. Jeśli niepokojących zachowań będzie więcej lub dowie się Pani czegoś, co Panią zaniepokoi- warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

Witam Panią serdecznie. Przede wszystkim pragnę Panią uspokoić. Nie widzę w zachowaniu Pani córeczki nic niepokojącego, oprócz faktu, że moim zdaniem pragnie ona mieć Panią pod kontrolą. To ona chce kierować tym w jaki sposób i kiedy będzie zasypiała. Proszę mi wierzyć, że kreatywność dzieci w tym wieku, dążących do przejęcia kontroli jest olbrzymia. Córeczka wymyśliła taki właśnie sposób. Często takie zachowania mają miejsce, gdy coś się zmienia w życiu dziecka. Jest to np. pójście do przedszkola. Wtedy małe jeszcze dziecko z domu, gdzie dyscyplina i rytm dnia nie jest taki sztywny idzie w świat pełen zasad. Metodą radzenia sobie z przymusem podporządkowania może być próba przejęcia kontroli w domu. Moja rada jest taka, by pozostawała Pani ciepła i kochająca, ale konsekwentnie nie ulegała naciskom dziecka, zwłaszcza tym bardziej dziwaczym. Dziecko, by czuło się bezpiecznie potrzebuje kochającej, ale też silnej i konsekwentnej matki. Proszę zauważyć, że oprócz małej nikt w domu nie zasypia w ten spobób. Ona ma zasypiać tak, jak pozostali. Prawdopodobnie mała na zakaz będzie reagowała złością. Wówczas Pani zadaniem jest przetrzymać taki atak w miarę cierpliwie i ukoić zdenerwowane dziecko. Czasami dobrą metodą jest przytrzymanie dziecka na kolanach, aż do momentu, gdy cała złość ustąpi. Konsekwentne postępowanie w taki sposób powinno uspokoić zachowanie córeczki. Więcej na ten temat znajdzie Pani w książce Prekop "Mały tyran". Małgorzata Danielewicz

Warto dopytać dziecko skąd się wziął u niej ten pomysł - zadając pytania otwarte, które nie nakierują córki na odpowiedź. Ponadto uczulam, iż dziecko może w ten sposób odczuwać nad Panią kontrolę. to ona wyznacza zasady i reguły, które egzekwuje, a Pani się temu poddaje. Polecam zacząć wyznaczać granice - nie "szturmem", ale konsekwentnie - tak, aby w późniejszym wieku dziecko nie wykorzystywało manipulacji, czy szantażu emocjonalnego (jak teraz - "nie pogłaszczesz mnie tak, to nie zasnę") w kontaktach z innymi ludźmi. Pozdrawiam.