Uszkodzenie paznokcia a konieczność jego ściągnięcia

Dwa dni temu upadła mi szafka na palec u stopy, skutkiem czego paznokieć odskoczył po stronie macierzy i odstaje, reszta wygląda na to że się trzyma. Obmywam to rivanolem i wodą utlenioną i zawijam opatrunkiem z bandaża. Palec nie jest opuchnięty, rwie tylko chwilami, ani nie ma wokół żadnego obrzęku, tylko poleciało sporo krwi. Czy konieczne jest szybkie chirurgiczne zerwanie tego paznokcia czy lepiej jeśli pozwolę mu zejść naturalnie?

Witam
Generalnie nie powinno się usuwać takiego paznokcia, bo stanowi on naturalny opatrunek. Proszę sobie moczyć 2 x dziennie po pół godziny w roztworze szarego mydła. Działa to odkażająco i zmiękczy paznokieć, dzięki czemu z czasem bezboleśnie sobie sam odejdzie. Opatrunek proszę robić tak jak dotychczas. Pozdrawiam i życzę zdrowia

Dr n. med. PrzemysĹaw Ĺodej

Szanowna Pani - jeżeli nie ma stanu zapalnego - może Pani poczekać. Ja natomiast proponowałbym w takiej sytuacji zdjęcie płytki już teraz. Zalety: szybciej odrośnie, nie będzie powikłań ropnych.
Pozdrawiam serdecznie, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg, Kraków (kontakt: http//chirurgiakrakow.com.pl, lub w.kawiorski@wp.pl )