Uszkodzenie rogówki: łzawiące oko i opuchnięta powika

Dzień dobry! Wczoraj dziecka wsadziło żonie palec do oka. Oko bardzo bolało, łzawiło, żona widziała nieostro więc udaliśmy się do lekarza (przychodnia całodobowa, mieszkamy w Finlandii). Lekarz stwierdził uszkodzenie rogówki (w samym centrum), zapisał tylko O*** c*** (Chloramphenicol 10mg) 3 razy dziennie pod powiekę i zasłonięcie oka. Powiedział, że po 4-5 dniach przejdzie. Właściwie dziś jest dopiero pierwszy dzień stosowania kuracji, ale trochę się niepokoję. Ból jakby nieznacznie się zmniejszył ale powieka jest ciągle bardzo opuchnięta, oko łzawi i żona ma ogromne trudności z otworzeniem go (nawet do podania leku). To nasz pierwszy kontakt z służbą zdrowia w Finlandii więc nie mam za dużego zaufania. Czy to wszystko normalne? A może należy jeszcze raz udać się do przychodni i pokazać oko? Proszę o odpowiedź. Rafał G.
ponad rok temu

Dzień dobry.

Myślę, że służba zdrowia w krajach skandynawskich jest na dość wysokim poziomie i może warto obdarzyć ich odrobiną zaufania. Każdy kraj ma swoje standardy postępowania, a efekty leczenia nie zawsze są widoczne juz na drugi dzień po zastosowanym leczeniu. A jak juz Pan wspomniał ze jakąś lekka poprawa jest to proszę się stosować do zaleceń. Jeżeli ból byłby nie do wytrzymania można zastosować w celu  przyspieszenia gojenia rogówki żel Corneregel, który ma dodatkowe właściwości łagodzące. I oczywiście udać się do kontroli w ustalonym terminie.