Uszkodzenie rogu tylnego łąkotki II/III stopnia w wyniku rezonansu

Witam, otrzymałam wynik rezonansu prawego kolana. W wyniku jest napisane uszkodzenie rogu tylnego łąkotki II/III stopnia. Zmian w łąkotce bocznej i chrząstce nie uwidoczniono. Płyn w jamie stawowej. Chciałam zapytać czy to uszkodzenie może być poważne? Jak wygląda leczenie, ewentualnie czy jest potrzebna do tego rehabilitacja? Czy jest się czym martwić, czy dolegliwość ta nie jest zbyt bardzo poważna? Co powinnam teraz zrobić? Do kogo się zwrócić, aby otrzymać fachową pomoc? Czy zbagatelizowanie tego problemu będzie niosło za sobą poważne konsekwencje? Bardzo proszę o odpowiedź i pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Szanowna Pani

Ocenione przez radiologa obrazy rezonansu magnetycznego sugerują uszkodzenie jak można przypuszczać łąkotki przyśrodkowej. Domyślam się, że to badanie robiła Pani z powodu jakichś dolegliwości i wygląda na to że ich przyczyna leży w uszkodzonym, rozerwanym rogu tylnym tej łąkotki ( -> ArtroCenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/227-uszkodzenia-lakotek ). Rezonans jeśli chodzi o uszkodzenia łąkotek ma trafność ok.95-98%, a więc bardzo dużą. Zła wiadomość to taka, że jeśli faktycznie jest uszkodzona łąkotka to nie ma takiej możliwości by się samoistnie zagoiła. Jeśli uszkodzenie daje objawy (np.bólowe) to będzie nadal takie objawy dawało. Natomiast dobra wiadomość to taka - że łąkotki można leczyć, a samo leczenie nie jest jakoś szczególnie uciążliwe. Niestety jednak będzie musiała się Pani poddać leczeniu operacyjnemu, a dokładniej - artroskopii stawu kolanowego. Na szczęście pobyt w szpitalu jest krótki (1-2 dni), rehabilitacja po zabiegu nie kłopotliwa (1-2 tygodnie) a wyleczenie niemal pewne.
Warto aby Pani poszukała ortopedy, który wykonuje dużo artroskopii oraz umie zeszyć łąkotkę, a nie jedynie ją usunąć, ponieważ łąkotka jest ważnym składnikiem stawu kolanowego i warto pozostawić ją w całości. Takie postępowanie będzie korzystniejsze dla kolana w przyszłości.
Zadała Pani pytanie odnośnie powagi uszkodzenia. W zasadzie nie nazwałbym go poważnym, jednak istnieje ryzyko, że uszkodzony fragment uszkadza podczas ruchów delikatną chrząstkę ( -> ArtroCenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/255-uszkodzenia-chrzastki-stawowej ), co doprowadzi do rozwoju choroby zwyrodnieniowej kolana ( -> ArtroCenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/256-choroba-zwyrodnieniowa-kolan-gonartroza ), jednak ryzyko takiej sytuacji jest stosunkowo niewielkie. Prócz tego bywa tak, że uszkodzona łąkotka powoduje powstanie zbiornika płynowego w okolicy dołu podkolanowego czyli tzw. Torbieli Bakera ( -> artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/257-torbiel-bakera ), która może stać się przyczyną bólu i drętwień goleni. Z tych powodów nie można lekceważyć tego uszkodzenia.

Życzę Pani zdrowia i powodzenia,
z wyrazami szacunku,
Jędrzej Kosmowski

Znanylekarz.pl/jedrzej-kosmowski/