Uszkodzenie wątroby po napromieniowaniu

Witam serdecznie! W przeszłości pracowałam w szpitalu zakaźnym i zawsze miałam kłopoty z wątrobą. Robiłam badania na HVC i wyszło ujemne. Dwa lata temu przeszłam prawdopodobne chorobę popromienną. Każdy bardzo się dziwi, aby doszło do tego, gdyż sprawcą była osoba jadąca z nami w przedziale Intersity. Wraz ze mną jechało jeszcze kilka innych osób i każda z nich zachorowała, ja najsilniej. Już rano nie mogłam podnieść się z łóżka. Wcześniej byłam w Turcji i zaraziłam się jakimś wirusem. Nie robiłam badań, ale zadzwoniłam do Medycyny Tropikalnej i podali mi jaki lek mam zażyć. Objawy ustąpiły. Po podróży jednak stan mój uległ katastrofalnemu pogorszeniu. Miałam wszystkie wyniki odbiegające znacznie od normy z krwiomoczem, nieżyt błon śluzowych z krwiopluciem, kaszlem, zapaleniem oczu. Gorączka 40. Stan taki trwał ok. 6 m-cy. Dostawałam gorączkę po każdorazowym zetknięciu się z chemią zwykłą domową przez 1,5 roku. Leżałam w szpitalu z rozpoznaniem toksycznego uszkodzenia wątroby. Nikt nie wie co to może być. Żałuję, że nie byłam w stanie zmierzyć sobie stan napromieniowania. Najbardziej jednak ucierpiała wątroba. Bardzo wysokie ALAT 175, ASPAT 160, Trójglicerydy 200, ciśnienie ok. 180/130 - przy moim niskim i ciągle skakało, Bilirubina w normie, cholesterol 230. Wyniki były robione 3 tygodnie po zdarzeniu i z dnia na dzień spadały. Wcześniej niestety nie dałam rady podnieść się z łóżka. Kontrolowałam stale stan wyników i USG. Obecnie zrobiłam USG 4D i w opisie: Wątroba powiększona, bez zmian ogniskowych, w całości posiada podwyższone odbicie - wyraz rozlanej przebudowy tłuszczowej. Prawy płat długości 15,9cm w linii pachowej przedniej. V.portea szerokości 8mm z przepływem do wątrobowym o prawidłowym spektrum przepływu. Resztę bez zmian. Obecnie: trójglicerydy 241 norma do 135, cholesterol 223, N - 200, fibrynogen 493 - N - do 420, granulocyty segmentowe 72 N do 70, limfocyty 18, N od 20-50, granulocyty obojętnochłonne 76,8 N do 73,2, leukocyty 10,03 Norma 9,68. Zaraz poszłam do hepatologa w Gdańsku i przepisał mi tylko Essentiale Forte i nawet nie ustaliła następnej wizyty. Mam silne bóle w okolicy wątroby nawet po ścisłej diecie. Prośba o konsultacje oraz może o dobrego lekarza, który może mógłby mną się zająć.

Na podstawie zamieszczonych wyników badań laboratoryjnych (ASPAT, ALAT tylko powyżej 100, ważne jest także oznaczenie parametrów układu krzepnięcia, fosfatazy alkalicznej, GGTP, albumin, bilirubiny - wskazujących na stan wątroby po długotrwałym jej uszkodzeniu) i wyniku USG raczej uszkodzenie miąższu wątroby nie jest dużego stopnia. Aby konkretnie oznaczyć stan faktyczny, morfotyczny miąższu wątroby trzeba by wykonać jej biopsję i ocenić w badaniu histopatologicznym. Do rozważenia też rezonans magnetyczny. O tym wszystkim jednak musi zadecydować hepatolog. Jestem ze Śląska, więc polecam sławy w tej dziedzinie medycyny z tego rejonu Polski, czyli profesora Zbigniewa Gonciarza z Sosnowca i profesora Marka Hartleba z Katowic.