Utrata chęci do wszystkiego, uczucie ciągłego zmęczenia i depresja

Z dnia na dzien całkowicie sie zmieniłam, stracilam chęć do wszystkiego,ciagle jestem zmęczona mimo długiego snu, mam uczucie beznadziejności i nic nie sprawia mi przyjemności i tez nic nie czuje. Nie miałam zadnych przyczyn zeby taka depresja sie ujawniła, wiec pewnie to depresja endogenna(genetyczna). W mojej rodzinie nie ma depresji. Moja babcia i mama mają nerwice. Chciałam zapytać czy te dwie choroby maja cos wspólnego i Czy moja mama mogła mi w genach przekazać depresje jak miała nerwice?

Dzień dobry!

Pojawienie się zaburzeń i trudności psychicznych w rodzinie wiąże się nie tylko z czynnikiem dziedziczenia genetycznego, ale także "dziedziczenia" nawyków, podobnego środowiska i stylu życia itp.
Często także można odkryć i zrozumieć wewnętrzne konflikty emocjonalne, które mogą powodować lub sprzyjać depresji, choć pozornie "nie ma żadnych przyczyn", nie zdarzyło się nic złego, co mogłoby ją bezpośrednio wywołać.

Zachęcam do konsultacji przede wszystkim z psychologiem-psychoterapeutą.

Pozdrawiam!

Istniejąca choroba psychiczna w rodzinie lub wywiadzie pacjenta może, ale nie musi, podwyższać ryzyko pojawienia się zaburzeń z tego kręgu. Proszę koniecznie skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a także rozpocząć psychoterapię. Przy wymienionych przez Panią objawach- warto działać zdecydowanie i szybko.