Utrata dziecka w 23 tygodniu

Witam W maju stracilam 4 dziecko ( kazde z nich w 23 tyg ciazy ) przy ostatniej ciazy wykryto ze mam obecne alloprzeciwciala anty-K z ukladu kell. W 22 tygodniu ciazy Kell o mianie 128. Lekarz zelecil zrobienie badania alloprzeciwciala anty-K w grudniu zeby sprawdzic jakie sa nie bedac w ciazy wynik wyszedl 256 ... Prosze o interpretacje czy to moze byc zwiekszone po kolejnej nie udanej ciazy ? z Góry dziekuje Justyna.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, obecność przeciwciał any-Kell jest najprawdopodobniej spowodowana konfliktem serologicznym w układzie Kell, znacznie rzadszym, niż konflikt w układzie Rh, któremu nie można zapobiegać w przypadku poronień. Nie ma jednoznacznego związku z ryzykiem poronienia, a zmianą poziomu przeciwciał (w wypadku miana 1/128 to większe miano, niż 1/256), sama obecność tych przeciwciał w trakcie ciąży jest czynnikiem ryzyka i wymagana obserwacja w ośrodku referencyjnym, konieczne w trakcie ciąży może się okazać oznaczenie antygenu Kell u ojca i ew. u dziecka oraz w razie konieczności wykonywanie transfuzji wewnątrzmacicznych krwi.