Utrata magnezu przy stosowaniu witaminy B6

Dla czego vit B6 usuwa ze mnie magnez,a nie pomaga go wchlaniac?Przyjmujac male dawki vit B6 doszlo do znacznej utraty magnezu z moczem.

Katarzyna Ciuchta Dietetyk, Bielsk

Witam,

Przyjmuję się, ze witamina B6 poprawia wchłanialność magnezu. Badania jedne potwierdzają, drugie zaprzeczają tej wersji. Dawki podawane w suplementach, mogą być nie wystarczające by poprawić wchłanialność. Przypuszczam, ze magnez wypłukuje inny składnik, bądź jest to związane z jakimiś problemami zdrowotnymi. Tutaj należałoby się skontaktować z lekarzem by rozwiać wątpliwości.
Co do diety, wchłanialność magnezu zmniejszać może:
- herbata, szczególnie mocna
- zbyt duże ilości błonnika,
- zbyt duża ilość wapnia czy fosforu,
- szczawiany,
- zbyt dużo tłuszczu w diecie,
- alkohol

Najlepiej byłoby się skontaktować z dietetykiem,który prześledził by dietę pod tym punktem i doradził nowy plan dietetyczny. Jeśli to nie pomoże, należałoby jednak zasięgnąć opinii lekarza.

Pozdrawiam