Utrata miesiączki na skutek diety odchudzającej

Na skutek diety odchudzającej, która nie zupełnie była zdrowa i racjonalna straciłam miesiączkę. Stosowałam lek Duphaston przez 10dni po których miało pojawić się krwawienie. Wystąpiło jednak zaledwie niewielkie, 2dniowe, brązowe plamienie. Od tego momentu miesiączka znów nie pojawiła się. Czy jedynym wyjściem z sytuacji jest przytycie? Dodam, że zanik krwawienia nastąpił przy wadze 47kg, obecnie ważę 51kg przy 163cm wzrostu. Odchudzanie rozpoczęłam od wagi 60kg. Pozdrawiam

Witam Panią,

układ hormonalny jest bardzo czuły i nawet niewielkie zmiany w naszym życiu na wywierają na niego wpływ. Jeżeli chodzi o "odzyskanie" okresu to najlepiej konsultować sie z lekarzem ginekologiem-endokrynologiem. Nie mniej jednak musi Pani wrócić do zdrowego odżywiania. Okres zanikł w wyniki niskokalorycznej, wyniszczającej diety więc teraz Pani celem jest odbudowa organizmu. Musi Pani dostarczać wszystkich niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu składników odżywczych. Nie mówię że powinna Pani ponownie przytyć do 60kg ale uzupełnić niedobory. Zadba Pani aby w diecie była odpowiednia ilość białka, węglowodanów i dobrych tłuszczy.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Waga 47kg przy Pani wzroście oznacza niedowagę - możliwe jest więc zaprzestanie krwawienia w takim przypadku. Prawdopodobnie odchudzała się Pani zbyt restrykcyjnie i organizm po prostu się zbuntował.

Warto przybrać jeszcze ten kilogram lub dwa i zobaczyć czy przyniesie to pozytywny skutek (powinno) - jeśli nie, koniecznie wizyta u lekarza.

To dla Pani NAUCZKA! Nic na siłę, nie katować się -> same z tym problemy.
Ważne, żeby odżywiać się prawidłowo - tzw. zdrowo. Proszę trzymać się wagi ok.53kg.

A jeśli nie czuje się Pani dobrze z tymi kilogramami, polecam ćwiczenia fizyczne - wyrzeźbią sylwetkę. A wysportowane ciało jest bardziej atrakcyjne niż sflaczałe, ale kościste :)