Utrata na wadze bez diety

od pewnego czsu trace na wadze wazylam 56 kg schudlam do 46 potem do 43 kg normalnie sie odzywiam nie mam zadnej diety zastanawam sie co moze byc przyczyna tego ze tak trace na wadze nadal chude. moje pytanie brzmi co moze byc przyczyna utraty wagi ? czy jest to jakas chorba? lekarz pierwszego kontaktu nie widzi w tym nic zlego nawet nie skierowal mnie do zadnego specjalisty?? jaka moze byc tego przyczyna jaka choroba???

Szanowna Pani,

jeśli istotnie sposób żywienia ani codziennego funkcjonowania (aktywnośc fizyczna, rodzaj wykonywanej pracy itp.) nie zmieniły się na tyle, aby uzasadniać chudnięcie, konieczna jest dalsza diagnostyka. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie zauważa problemu, proszę zasięgnąć opinii innego.
Nagła zmiana ciała może zwiastować różne schorzenia, część z nich leczy się stosunkowo szybko i skutecznie, ważne jest jednak dobre i możliwie szybkie rozpoznanie.

Pozdrawiam,

Justyna Siwiela

Witam,
Na początku proponuję zrobić badanie kału na obecność pasożytów, m. in. na obecność lamblii, glisty ludzkiej, a nawet tasiemca. Są to robaki, które najczęściej mogą powodować szybki ubytek wagi. Zwróciłabym również uwagę na tarczycę, ponieważ przy nadczynności tarczycy również waga gwałtownie spada. Oczywiście to są tylko przypuszczenia i "jakieś" wskazówki, w która stronę iść, natomiast ważne jest aby się przyjrzeć całemu obrazowi Pani sytuacji, zatem polecam skontaktować się ze specjalistą, czy to dietetykiem, czy innym, w celu ustalenia konkretnych działań. Jakiekolwiek kroki na własną rękę w takiej sytuacji szybkiego spadku na wadze raczej nie poprowadzą Pani w dobrą stronę.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Ledwoń