Utrata na wadze u osoby z cukrzycą

Mój tata ma cukrzycę typu 2,regularnie zażywa odpowiednie leki,2 razy dziennie mierzy poziom glukozy we krwi,jest na odpowiedniej diecie,sam gotuje dla siebie posiłki.Od 10 miesięcy traci na wadze, co widać optycznie,ponieważ wszystkie spodnie są na niego za lużne w stosunku do czasu z ubiegłego roku.Przy wzroście 167 cm/70kg, początkowym,dziś 62kg .Wiek 83 lata.Czy to normale?

Być może przyczyna chudnięcia jest odpowiednia kontrola tego co tata je, mając cukrzycę na pewno ograniczył produkty, które sprzyjają tyciu (słodycze). BMI jest w zakresie normy (22,9 - więc środkowy zakres),przy wadze 70kg 25,9 czyli nieznacznie przekroczony zakres normy. U osób,które mają niższą masę ciała łatwiej jest kontrolować "cukry", biorąc pod uwagę wiek, uważam, że jest o.k. Gdyby tata spadł z wagi poniżej 60kg i wyniki pomiarów były by niezadowalajace, wtedy powinno zapalić się czerwone światło.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.