Utrata, nerwowość i huśtawki nastrojów po nieszczęśliwym zakochaniu

Mam 20 lat i miałam w swoim życiu dwa silne epizody depresyjno-nerwicowe. Wszystko było już lepiej, od wiosny nie biorę leków, mam też przerwę w terapii. Wszystko ok czasem tylko miałam nagłe ataki lęku i strasznego wyczerpania. Zakochałam się, ale dla tego chłopaka byłam tylko pocieszeniem po byłej. Ta 3mies relacja mnie wykończyła, schudłam, stałam się nerwowa i osłabiona, mam huśtawki nastrojów, wydaje mi się że jestem chora i umrę. Chcę sb poradzić bez leków, czy to możliwe?

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Dzień dobry,
z opisu wynika, że może to być nawrót objawów lękowych. Jeżeli chciałaby uniknąć leczenia psychiatrycznego, zachęcam do wznowienia psychoterapii. Ta może okazać się bardzo pomocna w tej sytuacji. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Metodą z wyboru (podstawową) w leczeniu zab. nerwicowych jest psychoterapia, a leki stosuje się wspierająco, przy dużym nasileniu objawów i za zgodą pacjenta.
Nie wiem dlaczego ma Pani przerwę w terapii i co ona oznacza, niemniej jednak namawiam na dokończenie leczenia i z własnym terapeutą omawiać kwestię ewentualnej farmakoterapii, ponieważ to on/a zna Panią osobiście i Pani historię leczenia.