Utrata ochoty na seks u 20-latki

Mam 20lat jestem ze swoim partnerem od roku. Przez pierwsze miesiące nasz seks był bardzo udany i robilismy to codziennie,teraz kochamy sie pare razy w miesiacu,dla mojego partnera jest to za mało i wywiera na mnie ogromną presję-wypomina mi,że straciłam ochote,że kiedys sama go zachęcałam do seksu. Kiedy jest na mnie napalony a ja nie chce seksu,zaczyna sie denerwować i kłocimy sie. Mam dosyc wysluchiwania ze kiedys bylam inna. Nasz związek sie rozpada. (Zaznaczę, że nasz seks nas nie znudził)

Warto sobie zadać pytanie, co w tej sytuacji jest tak naprawdę problemem? Czy fakt, że spadła częstotliwość współżycia czy to, że partner naciska na częstszy seks? To naturalne, że libido przechodzi różne wahania w trakcie trwania związku na przestrzeni lat. Zachęcam do zastanowienia się, co może być przyczyną akurat w waszym przypadku. I oczywiście, ma pani pełne prawo nie zgadzać się na seks, kiedy nie ma pani ochoty.

Warto zdać sobie z tego sprawę i nie czekać z szukaniem pomocy, bo niechęć do seksu będzie się pogłębiać. Obniżonej potencji (zwanej hipolibidemią) nie powinnaś się wstydzić, bo jak pokazały badania, problem ten dotyka nawet co trzecią kobietę. Spadek zainteresowania seksem nie zawsze ma łatwe do zdiagnozowania przyczyny organiczne (choroby i dysfunkcje). Mogą być nimi:
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba wieńcowa,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- infekcje układu moczowo-płciowego,
- dysfunkcje w obrębie narządów płciowych (np. priapizm, urazy krocza,
- problemy naczyniowe w obrębie miednicy mniejszej).
Sprawcą zaburzeń pożądania mogą być problemy hormonalne np. hiperprolaktynemia lub niedobór androgenów; także stosowanie antykoncepcji hormonalnej, albo naturalne wahania hormonów jakie występują podczas ciąży, czy menopauzy mogą obniżać libido.
Wśród przyczyn spadku libido wymienia się także stosowanie wybranych grup leków. Za „zabójców” pożądania uważa się leki psychotropowe, jak np. neuroleptyki stosowane głównie w terapii schizofrenii i innych psychoz oraz leki przeciwdepresyjne. Osłabienie popędu jest również zauważane w terapii nadciśnienia tętniczego. Wykazano, że niektóre ogólnodostępne leki pochodzenia ziołowego jak np. chmiel, kozłek lekarski i melisa stosowane regularnie mogą być przyczyną problemów seksualnych.

Na libido mogą mieć również wpływ problemy psychiczne i uzależnienia np. depresja, psychozy i zaburzenia nerwicowe, dewiacje, uzależnienie od alkoholu, trauma związana z przemocą seksualną. Do obniżenia lub zaniku potrzeb seksualnych dochodzi kiedy pojawiają się problemy w związku, niepewność, kłótnie, narastające konflikty i brak umiejętności porozumienia się w podstawowych sprawach dotyczących związku, albo wspólnej przyszłości.
Pozdrawiam.