Utrata pracy i prawa jazdy z powodu nadużywania alkoholu przez męża

Witam znam się z moim mężem od 6 lat nie pil alkoholu kiedy go poznalam. Nie bylismy razem na poczatku zaszlam w ciaze z kims innym ale to malo znaczace przejde do sedna. Gdy zaczelismy ze soba byc wiedzialam ze pije mimo to bylam z nim staralam sie pomoc ale teraz to jest ciagle gorzej stracil prace przez alkohol stracil prawo jazdy przez alkohol on nie widzi problemu prosze o pomoc

najlepiej pomoze mu Pani zajmujac sie soba i swoim dobrym samopoczuciem+jak sobie radzic w tej sytuacji.(przydatna psychoterapia).nie uratuje go Pani, bo to moze tylko on sam.probujac ratowac go, wchodzi Pani do wspoluzaleznieniowej gry gwarantujacej cierpienie. pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Witam
Zwykle jest tak, że osoba uzależniona od alkoholu ( Pani mąż jest osobą uzależnioną od alkoholu) nie widzi problemu dlatego tak trudno jest je zmotywować do podjęcia leczenia odwykowego. Czasem jedynym rozwiązaniem jest zgłoszenie problemu do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ( znajdują się w Urzędach Miasta w każdym mieście), która ma możliwość zobowiązania do podjęcia leczenia , a nawet doprowadzenia do skiero2wania na leczenie przymusowe ( na drodze sądowej). Sugerowałabym żeby Pani sama rozważyła skorzystanie z psychoterapii dla osób współuzależnionych ( związanych z osobami uzależnionymi).Taka psychoterapia jest bezpłatna, prowadzona w ośrodkach leczenia uzależnień.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Z Pani opisu wynika, ze mąż nadużywa alkoholu - pije szkodliwie lub jest już uzależniony. Jeżeli mówimy o pomocy to w takiej sytuacji polega ona głównie na zaprzestaniu chronienia uzależnionego przed skutkami jego picia. Tylko dotkliwie odczuwane skutki - np perspektywa biedy,utraty rodziny itd mogą przyczynić się do powstania motywacji do zmiany, - zaprzestania picia bądź leczenia. Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy dla osób współuzależnionych, czasem jedno spotkanie ze specjalistą może pomóc w zrozumieniu sytuacji i określeniu kierunku postępowania. Taka pomoc jest dostępna przy wielu poradniach leczenia uzależnień.

Postawienie granic i oddanie odpowiedzialności pijącemu za jego uzależnienie jest w takich sytuacjach kluczowe. Dodatkowo zachęcam do konsultacji w ośrodku terapii uzależnień. Zarówno mógłby skorzystać mąż , jak i Pani, są tam także grupy psychoedukacji i wsparcia dla osób współuzależnionych i rodzin osób uzależnionych.

Dzień dobry. Szanowna Pani jeżeli mąż nadużywa alkoholu od ok. 6 lat jest już prawdopodobnie w którejś z faz uzależnienia, jednocześnie zaprzecza problemowi co wynika z lęku. Pani sama nie jest w stanie mu pomów, być może jest Pani osobą współuzależnioną. Pani mąż powinien się jak najprędzej udać do ośrodka terapii uzależnień w celu diagnozy - tam profesjonaliści stwierdzą jak głębokie jest uzależnienie i zaproponują program leczenia. Pozdrawiam.