Utrata świadomości a zmiany miażdżycowe

Opiszę pokrótce swoją sytuację. Straciłam przytomność dwukrotnie w nocy, jak wstałam do toalety, między 1 a 2 w nocy. Pierwszy raz zrobiło mi się niedobrze na toalecie, oblałam się potem, wstałam chcąc dojść do kuchni, bo bardzo chciało mi się pić i upadłam w holu, sama odzyskałam przytomność, nie widziałam dobrze na oczy, obudziłam męża, posadził mnie przy stole i tam opowiadając co mi się stało, drugi raz straciłam przytomność. Mąż mówił, że charczałam, położył mnie na boku i zaczął cucić mnie. Tym drugim razem oddałam kał, byłam zlana zimnym potem. Wezwane pogotowie stwierdziło, że to od kręgosłupa (mam dyskopatię kręgosłupa szyjnego). Zrobiono mi ekg i kazano zgłosić do lekarza. Mówiłam, że mam szum w głowie i mrowienie lewej strony twarzy, od dłuższego czasu ból prawego ramienia. Lekarz rodzinny skierował mnie do neurologa, zrobiłam przepływy żył szyjnych, gdzie badanie wykazało zmiany miażdżycowe pod postacią okrężnych zwapniałych blaszek miażdżycowych w końcowych odcinkach obu ACC, przechodzące na początkowe odcinki ACI. Przepływ w prawym AV odcinka V2 (odcinek kręgosłupa szyjnego) nie został uwidoczniony - podejrzenie niedrożności uwidoczniono natomiast przepływ w odcinku VI tętnicy kręgowej prawej. Teraz moje pytanie, czy przeszłam mikroudar i czy tę niedrożność żylną mogę mieć operowaną?

Witam!

Niestety nie przedstawiła Pani całości badania dopplerowskiego tętnic szyjnych. Z opisu wynika, że uwidoczniono znaczne zmiany miażdżycowe oraz wysunięto podejrzenie niedrożności tętnicy kręgowej na pewnym odcinku. Całość opisu Pani przypadku może sugerować tzw.w zespół kręgowo-podstawny, który zazwyczaj wynika ze zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa, dodatkowym czynnikiem zmniejszającym przepływ w tętnicach kręgowych jest znaczna miażdżyca tych naczyń co może dawać opisane przez Pani objawy. Oprócz tego wydaje się, że opisywany epizod utraty przytomności mógł być tzw. przemijającym napadem niedokrwiennym (TIA) czyli krótkotrwałym niedokrwieniem mózgu. Proponuję zgłosić się z wynikiem badania USG do neurologa oraz do chirurga naczyniowego w celu oceny wskazań do ewentualnego leczenia zabiegowego. Oprócz kwestii samej miażdżycy należy uwzględnić również zachowawcze leczenie dyskopatii szyjnej (rehabilitacja).

Pozdrawiam serdecznie!