Utrata wagi a poziom glukozy we krwi

Witam mam problem ze swoim meżem ma cukrzyce typu 1 , strasznie schudł stracił na wadze 25 kg niestety diabetolog nie potrafi nam tego określic dlaczego tak jest mąż przyjmuje dziennie 5 razy insuline coś mi sie wydaje że zadużo rano zastrzyk jak wstanie wczesniej po nim tabletke po obiedzie znów tabletke wieczorem tabletke i na noc zastrzyk czy to nie zadużo ? i sie w nocy poci czuje się jak by na niego wode wylali z wanny jest cały opocony i przy tym gubi kalorie je dziennie normalnie jak powinien a nic mu sie nie odkłada jestem bezsilna nie wiem co mam robic i jak mu pomuc prosze o odpowiedz dziekuje bardzo ;-(
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Rodzaje pomp insulinowych

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjna. Istnieje kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z rodzajami pomp insulinowych.

Szanowna Pani, rzeczywiście to niepokojące, jednak podaje Pani za mało danych żeby coś powiedzieć. Na początek należy sprawdzić miejsca wkłucia, ponieważ zdarza się, że w miejscach podawania insuliny powstają tłuszczaki, które utrudniają wchłanianie insuliny. Uruchomienie leku po dłuższym czasie może dawać z kolei hipoglikemie. Nie pisze Pani także, jakie tabletki nierze mąż. Potrzebna jest kompleksowe podejście diabetologiczne.

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty