Utrata wagi i sters a dieta na przybór masy

Witam , mam 20 lat i jestem dość energiczna dziewczyna. Od paru miesięcy zaczęłam tarcić na wadze. Myślę iż to przez to że zaczełam prace w miejscu gdzie wymiar godzinowy to 10 h/dziennie i 6 dni pracujących i po prostu jestem zmęczona. Mam 160 zm wzrostu obecnie ważę 42 kilogramy, w najlepszym czasie ważyłam 49. Pomimo iż staram się jeść regularnie nie mogę przytyć co więcej waga zamiast wskazywać wzrost masy ciała pokazuje jej spadek. Proszę o poradę.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, taki spadek masy ciała może wystąpić przez stres i nowe warunki pracy. Zalecam jednak wizyte u dietetyka celem oceny Pani nawyków żywieniowych i ewentualnej jej zmiany. Pozdrawiam

Skoro pracuje Pani 10h/dziennie i to przez 6 dni w tygodniu to na pewno potrzebuje Pani przyjmować większą ilość kalorii. Szczególnie, gdy jest to praca fizyczna. Regularne jedzenie to dobra droga, ale warto też pamiętać, że należy zadbać o odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. W Pani wieku i przy ciężkiej pracy powinno to być około 2800 kcal dziennie.

Witam serdecznie,

Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.

kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Witaj,
powinienaś
- wybierać produkty z wysoko wartościowym białkiem. Są to: mięso ze zwierząt rzeźnych oraz drobiu, ryby i przetwory mleczne, ze zwróceniem uwagi na żółte sery
- włączyć do diety owoce wysokokaloryczne, jak banany, awokado, winogrona
dostarczać organizmowi wodę mineralną i soki owocowe. Zrezygnować z napojów gazowanych i nektarów, które mają dużo konserwantów
- połowa zapotrzebowania energetycznego organizmu pochodzi z węglowodanów. Dlatego należy wykorzystać dużą gamę produktów mącznych, w tym pieczywo z różnymi dodatkami, np. miodu, nasion (pumpernikiel)
- z tłuszczy należy wybierać oleje, oliwę, masło;
- stosować jako przegryzki kaloryczne orzechy, nasiona słonecznika, suszone owoce, np. rodzynki, daktyle. Można też pić Nutri-drinki, które kupuje się w aptece (bez recepty). W jednej buteleczce jest pełnowartościowy posiłek.

Pozdrawiam
jarnuszewska.dobrydietetyk.pl