Utrata wagi po zaprzestaniu picia alkoholu

Nie piję w ogóle alkoholu pod żadną postacią od około 2 miesięcy. Zauważyłem, że bez istotnej zmiany diety schudłem jakieś 3 kg. Czy jedno z drugim ma jakiś związek? Piłem umiarkowanie, średnio 3 do 4 razy na tydzień.

Obserwowany spadek wagi może być związany z obniżeniem kaloryczności diety o energię wnoszoną właśnie przez napoje alkoholowe. Alkohol zawiera aż 7 kcal w 1 g (a więc niewiele mniej niż tłuszcz), a w napojach często towarzyszy mu cukier. Dlatego też napoje alkoholowe to bomba kaloryczna, z której dbając o szczupłą sylwetkę lepiej zrezygnować.