Utrata zapału i sił w przygotowaniu do matury

Mam 19lat i właśnie przygotowuję się do matury. Zawsze miałam świetne stopnie jednak ostatnio całkowicie straciłam zapał. Źle się czuję, nie mogę spać, jestem nerwowa i zniechęcona. Najchętniej odpuściłabym stopnie jednak presja ze strony rodziny i nauczycieli mnie przytłacza. Jestem rozdarta i nie potrafię sobie poradzić z problemami dnia codziennego. Unikam szkoły, kłamię, wymyślam fikcyjne problemy. Jestem perfekcjonistką tym bardziej obecna sytuacja jest dla mnie nie dnie o zniesienia.Pomocy

Druga sprawa to przepracowanie Twojego odczucia presji oraz perfekcjonizmu. To są sprawy, które nie rozwijają się "z dnia na dzień" i wymagają głebszej analizy. W tym celu polecam żebyś udała się na kilka konsultacji z psychologiem (najlepiej nurtu poznawczo-behawioralnego), który pomoże Ci poukładać i przemyśleć pewne zagadnienia tak, abyś znów uzyskała spokój.
Dobrze, że piszesz o tym problemie już - masz dużo czasu aby pozbyć się trudności i spokojnie przygotowywać się do matury. Pozdrawiam.

Lęk przed porażką i perfekcjonizm mogą mieć podłoże w niskiej samoocenie czy poczuciu własnej wartości. Najlepszym wyjściem będzie podjęcie konsultacji psychologicznej. Psychologi zdiagnozuje, pomoże poznać przyczyny zaburzeń, wesprze i zmotywuje.