Uzależnienie 14-latka od komputera

Jestem mamą 14 latka. Syn nie chce ze mną rozmawiać. Obawiam się ,że syn może być uzależniony od gier komputerowych.Nauczyciele skarżą się że nie uczestniczy w lekcjach.Jest jakby nieobecny.Syn jest bardzo nieśmiały. Od pewnego czasu syn koresponduje z nastolatką online i od tego czasu jego zachowanie niepokoi mnie. Dzisiaj nie poszedł do szkoły tylko dlatego że wczoraj nie miał komputera ponieważ nie chciał odrabiać lekcji. Nie wiem co mam robić. Zabrać komputer czy pozwolić żeby grał na nim.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Proszę postarać się ustalić zasady dotyczące korzystania z komputera i konsekwentnie je przestrzegać. Na przykład niech syn na możliwość używania komputera przez dwie godziny dziennie, ale tylko pod warunkiem, że wcześniej wypełni swoje obowiązki. Jeśli złamie zasadę, musi ponieść konsekwencje - brak komputera. Wiem, że za pewne takie zmiany wzbudzą bunt w Pani synu, jednak powinna być Pani stanowcza.
Proszę się również zastanowić nad wizytą z synem u psychologa - możliwe, że jego problem z nieśmiałością powoduje ucieczkę w świat wirtualny.
Pozdrawiam

Dzień dobry!
Korzystanie z komputera jest przywilejem, nagrodą i jedynie jednym z elementów dnia. Nie musi Pani ani całkowicie odbierać komputera synowi, ani pozwalać mu na pełną swobodę korzystania. Jeśli istnieje podejrzenie np. uzależnienia od gier lub niebezpiecznych kontaktów, komputer powinien stać w domu we wspólnej przestrzeni (a nie pokoju syna) i czas korzystania powinien być kontrolowany. Gry zawsze posiadają również informację o granicy wieku dziecka, które może z niej korzystać.
Z pewnością warto urozmaicić wolny czas syna w taki sposób, aby łatwiej było mu poradzić sobie z "tęsknotą" za komputerem. Mogą to być zajęcia zorganizowane, dostosowane do jego zalet i umiejętności, poszukiwanie nowych hobby, ale też nauka nawiązywania relacji, spotkania. Na pewno warto też, abyście spróbowali więcej czasu spędzać na rodzinnych rozrywkach - np. wykonywać domowe obowiązki w miłej, lekkiej atmosferze.
Pozdrawiam!

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Wychowywanie 14 latka jest zawsze bardzo trudne. Jednak o tym, że dziecka będzie kiedyś w trudnym wieku należy myśleć dużo wcześniej i budować relację już od początku jego życia, aby nie dopuścić do zerwania lub choćby utrudnienia w relacji z nastolatkiem. Jeśli nie ma dobrej relacji z rodzicami często dochodzi u młodego człowieka do ucieczki w relację łatwiejszą i dającą mu przynajmniej pozory bliskości. Tak mogło być u Pani syna. Powinna Pani mimo trudności i w miarę bez złości próbować porozumieć się z synem w sprawie ograniczenia przebywania w świecie wirtualnym na rzecz realnej nauki i kontaktów z rówieśnikami. Może też Pani zwrócić się o pomoc do innego dorosłego, który dla chłopca jest autorytetem i będzie mógł na niego wpłynąć. Może Pani się zwrócić do psychologa lub pedagoga szkolnego. Może to być też Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Waszej okolicy.
Pozdrawiam i Życzę powodzenia i cierpliwości
Agata Dusza