Uzależnienie od alkoholu u męża DDA

Jak przekonać męża na terapię AA. Mąż jest DDA i sam pije .Ilości nie są nie ma przemocy z jego strony ale okłamuje mnie że nie pije a ja wyczuwam od niego alkohol . był juz kilka razy na terapii indywidualnej gdzie usłyszał od terapeuty że sam z problemem sobie nie poradzi i że w jego przypadku najlepsza byłaby terapia grupowa ale on nie chce na nią iść z powodu wstydu twierdzi że sam sobie z tym poradzi tymczasem wytrzymał 2 mies. bez picia a teraz wrócił. Czuję się bezsilna .

Dzień dobry,

Najlepiej jak mąż uda się do Poradni Leczenia Uzależnień, gdzie może uzyskać profesjonalne leczenie (bądź w Poradni Zdrowia Psychicznego, prywatnie).
Mityngi AA - są grupą samopomocową, a nie leczeniem sensu stricte.

Pani z kolei również może skorzystać ze wsparcia w Por. Leczenia Uzależnień, gdzie oferowana jest pomoc bliskim osobie uzależnionej.

W leczeniu DDA bardzo ważne jest zrozumienie, że nie jest się samemu w podobnej sytuacji. W związku z tym polecam "podrzucać" mężowi różnego rodzaju audiobooki nagrane przez osoby, które są DDA, bądź też ich terapeutów (tego rodzaju audiobooki można znaleźć w Internecie). Może będzie to sposób, aby mąż zaczął się nad terapią zastanawiać. Ciągłe ponawianie próśb, czy gróźb może nie przynieść rezultatów, a nawet powoduje większy opór i niechęć do podjęcia jakiejkolwiek terapii. Dlatego też polecam tego rodzaju, mniej "inwazyjną" metodę, aby mąż doszedł do pewnych wniosków. Jeśli chodzi o alkoholizm - tu działają niestety mechanizmy wyparcia, zaprzeczania, które tym bardziej utrudniają dotarcie z pomocą do chorego i uświadomienie mu problemu (chory tak silnie zaprzecza, że na prawdę uważa iż nie ma problemu). Dlatego też wydaje mi się, że podejście najpierw do terapii DDA, a potem do alkoholizmu może przynieść lepsze rezultaty niż "siłowe" namawianie do terapii alkoholowej. Powodzenia.